Parodoje-konkurse "Šventieji piligrimai" 2010 pirmąją vietą užėmė medžio drožėjas iš Telšių r. Pranas Dužinskas (kūrinys „Piligrimas“).

Liaudiškosios tekstilės ir žalvario juvelyrikos paroda  

     Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija, turinti didelę organizuojamų liaudies meno parodų patirtį, kviečia aplankyti  tradicinės lietuviškosios tekstilės dirbinių parodą Lietuvos Respublikos Seimo patalpose, kuri skirta Pasaulio Lietuvių Seimo suvažiavimo dalyviams. Parodoje dalyvauja 27 tautodailininkai iš įvairių Lietuvos vietovių. Šioje parodoje pristatome gražiausius šiuolaikinių audėjų bei žalvario juvelyrikos meistrų dirbinius, būdingus visiems penkiems Lietuvos regionams. 

     Aukštaitiškas pintas juostas dailiai supynė Elena Kiškienė (Utena), Modestas Dambrauskas (Švenčionių rajonas), Dalia Šmatavičienė, Henrika Ivančienė, Matilda Jucienė (Vilnius).  Tai paprastai  trijų-keturių spalvų juostos geometriniais raštais: rombais  vadinamos ,,kryžinės“, eglute - ,,eglinės“.      Rinktinės juostos, audžiamos staklėmis ir ant rėmo – paplitusios visoje Lietuvoje, daugiausiai Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Mažojoje Lietuvoje. Rinktinių juostų raštai nesudėtingi, keliskart ritmiškai kartojasi ornamentų posmai. Parodoje galime pasigrožėti 2021 metų Respublikinės konkursinės parodos ,,Aukso vainikas“ laureatės Vitos Babičienės (Vilnius) ir jauno audėjo iš Šiaulių Augustino Monkaus spalvingomis rinktinėmis juostomis. Vytinės juostos daromos naudojant vijimo lenteles su skylutėmis kampuose, tai vienas seniausių audimo įrankių. Raštai nesudėtingi , puošiama gražiais spalvingais bumbulais. Šių juostų priaudė Bronė Surdokienė (Alytus), Janina Kubilienė (Utena), Eleonora Glinskienė (Kaunas).

XXIV-oji respublikinė tradicinio siuvinėjimo stovykla „Žaliasis laumžirgis“

Siuvinėti vyriški diržai

     Liepos 10–14 d. Aukštaitijos profesinio rengimo centre organizuota XXIV-oji respublikinė tradicinio siuvinėjimo stovykla „Žaliasis laumžirgis“. Stovyklą organizavo VšĮ Molėtų krašto muziejus, LTS Vilniaus krašto tautodailininkų meno kūrėjų bendrija, Molėtų rajono tautodailininkų draugija. Rėmėjai: Molėtų rajono savivaldybė, LTS Vilniaus krašto tautodailininkų meno kūrėjų bendrija.

 

JONO BUGAILIŠKIO Vaikų žaislų ir muzikos instrumentų paroda


Aušros vartų g. 17-10, Vilniuje nuo 2020 m. gruodžio 7 d.  veikia tautodailininko Jono Bugailiškio Vaikų žaislų ir muzikos instrumentų paroda.

     Turbūt sutiksite, kad sąvoką „vaikas“ sunku atsieti nuo sąvokos „žaislas“. Vaikystės žaislai padeda pažinti pasaulį. Keičiasi kartos, keičiasi ir vaikų žaislai. Kažkada landžiodamas po apleistą kaimynų vienkiemį, aptikau dėžutę. Smalsumo vedamas atidariau, o joje buvo gražiai sudėti mediniai žaislai. Jie mane ir paviliojo. Daugelį metų juos saugojau, jie buvo mano įkvėpimo šaltinis. Kai supratau, kad tuos žaislus geriau už mane gali išsaugoti Lietuvos nacionalinis muziejus, kreipiausi į muziejininkes. Tad dabar mano radinį saugo Lietuvos nacionalinis muziejus. O aš, kai pavargstu nuo tikslumo ir atidumo reikalaujančių kūrybinių medžio darbų, paimu nuo jų likusias skiedras ir drožiu žaislą Vaikui.

     Žmogų nuo gimimo supa mylintys tėvai, įvairūs žaislai ir muzikos garsai. Jei pažvelgsime į liaudies muzikos instrumentus, tai sunkiai galėsime pasakyti, ar tai vaikų žaislas, ar primityvus muzikos instrumentas. Koks 20 amžiaus vaikas, nesvarbu, kur gyveno – mieste, kaime ar vienkiemyje, nebandė sau pasidaryti birbynėlės ar švilpynės, tarškynės ar barškučio? Žiemos vakarais šeimose buvo graži tradicija – tėvui kankliuojant kartu visiems padainuoti.

     Norisi skubančiam 21 amžiaus vaikui parodyti, kaip žaidė ir kokia aplinka supo 19 a. pab.-20 a. pr. jo bendraamžius. Žaislai labai įvairūs, turintys sąsajas su muzikos instrumentais arba skatinantys erdvinį mąstymą, padedantys suvokti matematiką ar lavinantys rankos taiklumą. Norėčiau, kad parodoje vyresnės kartos žmonės prisimintų savo vaikystės akimirkas ir suvoktų, kaip toli ir greitai mes nuėjom per tą šimtmetį. Tikiu, kad nėra dabarties be praeities, kaip ir ateities be dabarties.                        

     Lietuvos kultūros tarybos dėka buvo galimybė savo kolekciją papildyti kuriant muziejuose išsaugotų vaikų žaislų kopijas ir sukurti kilnojamąją parodą. Parodos  lankymas dėl visiems suprantamų priežasčių tapo komplikuotas. Lieka viltis, kad virusui atsitraukus ir visiems išlaisvėjus sulauksiu lankytojų. Paroda sukurta taip, kad ją bus lengva transportuoti.  Pirmiausia parodą, kaip ir esu sutaręs vyks  Lietuvos etninės kultūros globos tarybos salėje J. Tumo-Vaižganto g. 4-1, Vilnius.

Daugiau informacijos
Jonas Bugailiškis
Tel. 8652 36613

Paroda atidaryta Utenos kraštotyros muziejuje. Daugiau apie parodą

Popieriaus karpytojų paroda ,,Lietuviškos legendos popieriaus karpiniuose" skirta Nikolajaus Rericho atminčiai keliauja toliau. Po Sortavalos planuojama atidaryti Petrozavodske. Išleistas albumas

Karpinių paroda Sortavaloje

REKVIZITAI

LTS VILNIAUS BENDRIJA


Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


MENO KŪRĖJŲ BENDRIJA


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

KUR MES ESAME


Vytenio g. 13 Vilnius
Tel.2339509  Mob. 869936016
Pirmininke Ramute Kraujaliene

KONTAKTAI