Už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą tautodailininkui-meno kūrėjui Klaidui Navickui suteikta 2018 metų Kultūros ministerijos premija

JONO BUGAILIŠKIO Vaikų žaislų ir muzikos instrumentų paroda


Aušros vartų g. 17-10, Vilniuje nuo 2020 m. gruodžio 7 d.  veikia tautodailininko Jono Bugailiškio Vaikų žaislų ir muzikos instrumentų paroda.

     Turbūt sutiksite, kad sąvoką „vaikas“ sunku atsieti nuo sąvokos „žaislas“. Vaikystės žaislai padeda pažinti pasaulį. Keičiasi kartos, keičiasi ir vaikų žaislai. Kažkada landžiodamas po apleistą kaimynų vienkiemį, aptikau dėžutę. Smalsumo vedamas atidariau, o joje buvo gražiai sudėti mediniai žaislai. Jie mane ir paviliojo. Daugelį metų juos saugojau, jie buvo mano įkvėpimo šaltinis. Kai supratau, kad tuos žaislus geriau už mane gali išsaugoti Lietuvos nacionalinis muziejus, kreipiausi į muziejininkes. Tad dabar mano radinį saugo Lietuvos nacionalinis muziejus. O aš, kai pavargstu nuo tikslumo ir atidumo reikalaujančių kūrybinių medžio darbų, paimu nuo jų likusias skiedras ir drožiu žaislą Vaikui.

     Žmogų nuo gimimo supa mylintys tėvai, įvairūs žaislai ir muzikos garsai. Jei pažvelgsime į liaudies muzikos instrumentus, tai sunkiai galėsime pasakyti, ar tai vaikų žaislas, ar primityvus muzikos instrumentas. Koks 20 amžiaus vaikas, nesvarbu, kur gyveno – mieste, kaime ar vienkiemyje, nebandė sau pasidaryti birbynėlės ar švilpynės, tarškynės ar barškučio? Žiemos vakarais šeimose buvo graži tradicija – tėvui kankliuojant kartu visiems padainuoti.

     Norisi skubančiam 21 amžiaus vaikui parodyti, kaip žaidė ir kokia aplinka supo 19 a. pab.-20 a. pr. jo bendraamžius. Žaislai labai įvairūs, turintys sąsajas su muzikos instrumentais arba skatinantys erdvinį mąstymą, padedantys suvokti matematiką ar lavinantys rankos taiklumą. Norėčiau, kad parodoje vyresnės kartos žmonės prisimintų savo vaikystės akimirkas ir suvoktų, kaip toli ir greitai mes nuėjom per tą šimtmetį. Tikiu, kad nėra dabarties be praeities, kaip ir ateities be dabarties.                        

     Lietuvos kultūros tarybos dėka buvo galimybė savo kolekciją papildyti kuriant muziejuose išsaugotų vaikų žaislų kopijas ir sukurti kilnojamąją parodą. Parodos  lankymas dėl visiems suprantamų priežasčių tapo komplikuotas. Lieka viltis, kad virusui atsitraukus ir visiems išlaisvėjus sulauksiu lankytojų. Paroda sukurta taip, kad ją bus lengva transportuoti.  Pirmiausia parodą, kaip ir esu sutaręs vyks  Lietuvos etninės kultūros globos tarybos salėje J. Tumo-Vaižganto g. 4-1, Vilnius.

Daugiau informacijos
Jonas Bugailiškis
Tel. 8652 36613

Paroda atidaryta Utenos kraštotyros muziejuje. Daugiau apie parodą

Popieriaus karpytojų paroda ,,Lietuviškos legendos popieriaus karpiniuose" skirta Nikolajaus Rericho atminčiai keliauja toliau. Po Sortavalos planuojama atidaryti Petrozavodske. Išleistas albumas

Karpinių paroda Sortavaloje

    Paroda, skirta dailininko Nikolajaus Rericho atminimui, eksponuojama Valstybiniame Rerichų šeimos muziejuje Sankt Peterburge

     Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus ir Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrijos vienija liaudies menininkus iš Vilniaus ir Utenos regionų, kitų Lietuvos miestų. Asociacijų pagrindinis uždavinys – liaudies meno tradicijų propagavimas ir tęstinumas. Siekiant įgyvendinti keliamus tikslus- bendrija telkia ir organizuoja įvairių žanrų : audinių, mezginių, medžio drožybos, kalvystės, tapybos, margučių , verbų, popieriaus karpinių kolektyvines parodas, konkursus, vykdo edukacinius projektus įvairaus amžiaus grupėms, dalyvauja tarptautiniuose folkoro festivaliuose, konferencijose, mugėse.

    Popieriaus karpiniai – tai vienas iš labiausiai populiarinamų liaudies dailės žanrų. Bendrijos pastangomis , net tris kartus organizuotos tarptautinės karpinių parodos Vilniuje: 1989,1995 ir 2015 metais - Lietuvos  Nacionaliniame muziejuje, kurioje savo darbus pristatė 138 autoriai iš 13 šalių: Baltarusijos, Italijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos valstijų, Kinijos, Lenkijos, Moldovos, Ukrainos, Vokietijos, Lietuvos. Parodos autorių kūrybą, galime pamatyti pasklaidžius parodos ,,Karpinių Kalėdos“ katalogą.

Š.m. gruodžio 5 d. Lietuvos Respublikos Seimo III rūmų salėje atidaryta liaudies meno paroda ,,Šventų Kalėdų belaukiant".

Parodoje eksponuojama Rokiškio krašto muziejaus fondų prakartėlių kolekcija ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos popieriaus karpytojų kūryba - paveikslai atitinkantys ramią Šventų Kalėdų laukimo nuotaiką. 
Parodą atidarė LRS Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, parodos iniciatorė Agnė Širinskienė. Prakartėlių kolekciją pristatė Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja Marijona Miliauskienė, karpinius- Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos valdybos narė, popieriaus karpytoja Laimutė Fedosejeva. Parodoje eksponuojama 18-os autorių, popieriaus karpytojų kūrinių iš Vilniaus, Utenos, Zarasų, Druskininkų. Parodos atidaryme dalyvavo LR Seimo nariai, kūrinių autoriai, kviestiniai svečiai. Paroda veiks iki gruodio 31-os dienos.
Popieriaus karpinių autorių - dalyvių sąrašas: Roma Gudaitienė, Odeta Bražėnienė, Rasa Slesoriūnienė, Irma Barauskaitė-Klimkienė, Irena Katinauskienė, Ieva Kraujalytė, Diana Lukošiūnaitė, Lina Kabelkaitė, Vaida Svigarienė, Juventa Mudėnienė, Ada Germanavičienė, Laima Skipitienė, Miglė Saladžiūtė, Laimutė Fedosejeva, Vilija Visockienė, Lina Paukštienė, Aušra Būgienė, Rūta Vanagickienė.

REKVIZITAI

LTS VILNIAUS BENDRIJA


Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


MENO KŪRĖJŲ BENDRIJA


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

KUR MES ESAME


Vytenio g. 13 Vilnius
Tel.2339509  Mob. 869936016
Pirmininke Ramute Kraujaliene

KONTAKTAI