In memoriam Janina Pavliukevičienė (1930–2022)

 

 

Š. m. kovo 5 d. amžinojo poilsio iškeliavo tautodailininkė, sertifikuoto tautinio paveldo produkto amatininkė, sodų rišėja Janina Pavliukevičienė.

     Janina Pavliukevičienė (Matusevičiūtė) gimė 1930 m. kovo 20 d. Ezeriškės (dab. Ežerinčiškės) k., Cirkliškio sen. Karo metais baigė 4 klases. Šeima sunkiai vertėsi, ėmėsi įvairiausių darbų. Ji dirbo fermoj, šeimininkavo vestuvėse, laidotuvėse, siuvo, gamino iš šiaudelių krepšelius, malūnėlius, skrybėles, saulutes, sodus.
      Jau ne vieną dešimtį metų tradicinė amatininkė puoselėjo krašto tautinį paveldą. Nuo 2006 m. atsidavė šiaudinių sodų rišimo amato švietėjiškai veiklai. Ji parengė edukacines programas ir aktyviai vykdė edukacinę veiklą ne tik rajone, Lietuvoje, bet ir tarptautinėje erdvėje. Ji dirbo su visų amžiaus grupių ir įstaigų asmenimis, kuriuos mokė rišti sodus, pinti šiaudines kepures, paukščius, kalėdines žvaigždes.  
      Janina Pavliukevičienė buvo „Aukso vainiko laureatė“. 2012 m. sausio 6 d. septintoje respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“, vykusioje Jurbarke, laimėjo pirmąją vietą ir pelnė „Aukso vainiką” taikomojo liaudies meno srityje. Ji kiekvienais metais dalyvavo rajoninėje, regioninėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“, į parodą atveždavo vis naujus šiaudinius sodus, kuriuos vėliau padovanodavo parodos organizatoriams.
      2012 m. Janinai Pavlikevičienei, kaip labiausiai nusipelniusiai Švenčionių rajonui, buvo įteikta nominacija už pasiekimus žmogiškojo kapitalo ugdymo srityje. 2012 m. jai buvo suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. 2018 m. tarptautinėje tradicinių šokių stovykloje vedė užsiėmimus ne tik lietuviams, bet ir užsienio stovyklos dalyviams.  
      2021 m. jos sodais gėrėjosi ir tarptautinėje parodoje užsienyje. Apie jos veiklą Nalšios muziejus ir Švenčionių miesto kultūros centras sukūrė trumpametražinį dokumentinį filmą.
      Janina Pavliukevičienė buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Seimo narių, žemės ūkio, kultūros ministrų, Švenčionių rajono savivaldybės mero padėkomis bei atminimo dovanomis, dalyvavo Lietuvos televizijos laidoje „Duokim garo“. Kiekvienais metais ji dalyvavo respublikinėse, rajoninėse parodose, kermošiuose bei mugėse, renginiuose, susitikimuose ir edukacinėse programose. Jos auksaspalvių šiaudinių sodų, skrybėlių, saulučių yra ne tik visoje Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Austrijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Janinos Pavliukevičienės šiaudiniais sodais visada galėsite pasigrožėti Nalšios muziejaus etnografijos ekspozicijoje.

Mums visiems Jūsų, Janina, labai trūks.
Ilsėkitės ramybėje.

Nalšios muziejaus informacija ir nuotraukos

REKVIZITAI

LTS VILNIAUS BENDRIJA


Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


MENO KŪRĖJŲ BENDRIJA


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

KUR MES ESAME


Vytenio g. 13 Vilnius
Tel.2339509  Mob. 869936016
Pirmininke Ramute Kraujaliene

KONTAKTAI