Primityvioji tapyba, 2020

     2020-ieji metai yra neeiliniai Lietuvos liaudies meistrų gyvenime – švenčiame Tautodailės metus. Įvairiomis parodomis ir kitais lietuvių liaudies meną įprasminančiais renginiais stengiamės, kad kiekvienas pilietis, kuriam svarbios šios vertybės, būtų pastebėtas, įvertintas, suprastas. Deja, šie metai išskirtiniai ir tuo, kad visas pasaulis susikaustęs ir neramus pandemijos gniaužtuose. Todėl džiugina tai, kad didžioji dalis kultūros žmonių sugeba rasti daugybę viltingų ir gražių renginių, nešančių šviesią žinią. Vienas jų yra V-oji respublikinė konkursinė primityviosios tapybos paroda Monikos Bičiūnienės premijai laimėti. Paroda neeilinė – skirta iškiliosios MENININKĖS 110-osioms gimimo metinėms pažymėti.


      Monika Bičiūnienė (1910–2009) į lietuvių liaudies dailę atėjo būdama jau pagarbaus amžiaus ir sušvito joje, atskleisdama savo vidinį gyvenimą ir džiaugsmą, palikdama gausų autentišką kūrybinį palikimą. Sunku patikėti, kad kas nors yra matęs tokį obelų ar vyšnių žydėjimą, nepaprastą žolės ir medžių žalumą, tiek daug gėlių, paukščių, šviesos ir saulės. MENININKĖ savo darbuose nerodo liūdesio, sielvarto. Pasaulį ji vaizduoja pasakiškai gražų, spalvotą, nuotaikingą. Muziejininkė Marijona Mieliauskienė Monikos Bičiūnienės jubiliejinių renginių leidinį pavadino „Nuo dūminės gryčiutės iki Gugenhaumo muziejaus“, nes tokį kelią nuėjo garsioji Rokiškio garbės pilietė. Šiuo keliu ją vedė tik antrojoje gyvenimo pusėje atsiskleidęs nepaprastas talentas ir polinkis menui bei grožiui. MENININKĖ kūrė labai intensyviai ir paliko per du tūkstančius paveikslų. Jais žavėjosi parodų lankytojai ne tik Lietuvoje, jie apkeliavo beveik visą Europą, Indiją, JAV. Du paveikslai saugomi Gugenhaumo muziejuje. 1984 metais jos paveikslai pristatyti Belgrade išleistoje Pasaulinio naiviojo meno enciklopedijoje.

Pirmoji apžvalginė Lietuvos tautodailininkų primityvistų
Monikos Bičiūnienės vardo paroda-konkursas

Monika

„Kai tapau, viską jaučiu, - kur kas dėt, kokią spalvą. Aš ir pasikalbu su tuo paveikslu.Tarytum
visą pasaulį tada matau, visą jo grožį. Tokios geros mintys gulas. Visas bėdas užmirštu, viską.“
Monika Bičiūnienė

Minint ryškiausios lietuvių primityviosios tapybos pradininkės Monikos Bičiūnienės (1910-2009) šimtąsias gimimo metines, Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija pirmą kartą surengė Vilniuje apžvalginę Lietuvos tautodailininkų primityvistų Monikos Bičiūnienės vardo parodą-konkursą, atidarytą ,,Juozas Art“ galerijoje (viešbutis EUROPA CITY, J.Jasinskio g. 14 ). Konkurso laureatai bus paskelbti, apdovanoti ir pagerbti š.m. gruodžio 15 d. 12 val., per parodos uždarymą.

Šiais metais, minint ryškiausios lietuvių primityviosios tapybos pradininkės Monikos Bičiūnienės (1910-2009) šimtąsias gimimo metines, Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija pirmą kartą rengia Vilniuje Monikos Bičiūnienės vardo parodą-konkursą.
Renginio tikslas – įamžinti pasaulinio garso lietuvių liaudies tapytojos Monikos Bičiūnienės atminimą, palaikyti gyvybingas liaudies dailės tradicijas, skatinti naiviosios tapybos raidą, pritraukti naujų kūrėjų, pagerbti ir deramai įvertinti talentingiausius šalies liaudies meistrus-tapytojus, Monikos Bičiūnienės kūrybos tradicijų tęsėjus.

Pati gražiausia žodžio primityvus prasmė

Dalia SAVICKAITĖ

Žodis primityvus, dažniausiai, pažadina neigiamas emocijas ir asociacijas. Ar visa, kas supa mus, galime traktuoti vienareikšmiškai? Manau, ne. Manau, kad visi buvę nenuilstančios Ramutės Kraujalienės, vadovaujančios Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijai ir Vilniaus krašto tautodailininkų meno kūrėjų bendrijai organizuotos antrosios primityviosios tapybos konkurso - parodos Monikai Bičiūnienei atminti uždarymo ceremonijoje sutiktų, kad primityvumas šiame kontekste reiškia beribį džiugesį, spalvų ir prisiminimų žaismą, meilę, pagarbą savo ir kitų gyvenimams, patirtims ir dosnumą visu tuo dalijantis... D.Kajokas savo paskutinėje, šiemet geriausia renkamoje knygoje „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“ apie literatus mėgėjus rašo „O, kokia jėga slypi tame žmogaus menkume! Toje literatūros nuošalėje, tame mažutėlių incognito....(...) Nepripažinimas, neįvertinimas (...) tapo nepasiekiamu idealu. Tobulu laisvo gyvenimo alibi“. Kažkokie laisvi, tobuli jautėmės gausiame šios tapybos rūšies kūrėjų, gerbėjų ir puoselėtojų būryje šių metų sausio 18-ąją dieną Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Pagerbti respublikinio primityviosios tapybos konkurso Monikos Bičiūnienės premijai laimėti laureatai

2015 m. kovo 12 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyko Trečiosios respublikinės primityviosios tapybos parodos Monikos Bičiūnienės premijai laimėti laureatų pagerbimo šventė, kurią organizavo LTS Vilniaus bendrija, Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrija kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi. Parodoje buvo eksponuojami 46 autorių tapybos kūriniai. Vertinimo komisija paskelbė parodos laureatus.

Pirmoji vieta skirta Nijolei Dirvianskytei (Vilnius),
antroji – Aleksandrui Spundzevičiui (Rokiškis),
trečioji – Ciriliui Kvietinskui (Kauno rajonas).

Širvintiškė Aldona Vasiukevičienė apdovanota dailininko Rimo Zigmo Bičiūno premija. Laimėtojams buvo įteikti diplomai ir piniginės premijos. Trečiojo primityviosios tapybos konkurso laureatus pasveikino ir Kultūros ministerijos padėkas įteikė kultūros viceministrė Patricija Poderytė.

REKVIZITAI

LTS VILNIAUS BENDRIJA


Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


MENO KŪRĖJŲ BENDRIJA


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

KUR MES ESAME


Vytenio g. 13 Vilnius
Tel.2339509  Mob. 869936016
Pirmininke Ramute Kraujaliene