kitiems

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 76 svečiai ir narių nėra

Naujai užsiregistravę
  • birutexa@gmail.com

Tautodailininkas - meno kūrėjas KLAIDAS NAVICKAS

Seminaro plakatasUkrainoje yra daug miestų, kurie vadinami šios šalies uostu, kalve, aruodu, sodu. Dabar galima teigti, kad Ukraina turi ir Paminklaskarpinių sostinę. Tai miestas, rajono centras, Mogiliov – Podolskij, įsikūręs Ukrainos pietuse, Vinicos apskrityje, Karpatų kalnų papėdėje ant Dniestro upės kranto. Čia šių metų rugsėjo 7-12 dienomis vyko tarptautinis popieriaus karpinių karpytojų sąskrydis - ,,Ukrainos karpiniai“, į kurį susirinko virš 50 karpytojų iš Baltarusijos, Lietuvos, Moldovos, Rusijos ir Ukrainos. Savaitę meistrai kūrė, karpė, mokė kitus. Įvyko mokslinė konferencija, kurioje pranešimus skaitė žinomi menotyrininkai bei patys karpytojai. Sąskrydžio dalyviai aplankė rajono istorines vietas, vieną dieną paskyrė miesto vaikams, betarpiškai demonstruodami savo meną, leisdami vaikams pajusti ir suprasti popieriaus karpinių trapumą ir gilią jų prasmę. Meistrų darbai paskutinę dieną buvo eksponuojami miesto aikštėse, o svarbiausia, uždarant sąskrydį, buvo atidarytas paminklas karpiniams, turbūt pirmas ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje. Po sąskrydžio karpytojų darbai papuoš miesto ir apskrities liaudies meno muziejus.

Teisybės dėlei, reikėtų pastebėti, kad šis renginys ne atsitiktinis. Reikia pradėti nuo to, kad šiame rajone gyveno ir kūrė nuostabi, paprasta ukrainiečių kaimo moteris, pedagogė, kraštotyrininkė, folklioristė, etnografė, taikos ambasadorė, o svarbiausia – karpinių, Ukrainoje vadinamų ,,vytinanka“ meistrė, Marija Rudenko. Tai ji pradėjo rengti karpytojų sąskrydžius, pati buvo pirmų dviejų sąskrydžių organizatorė ir dalyvė. Marijai iškeliavus anapilin, jos darbą pratęsė mokiniai –Marija Gociuliak, Oksana Gorodickaja ir kiti. Taigi minėtas karpinių meistrų susitikimas jau penktasis, tik šį kartą jau tarptautinis.

seminareMogiliov – Podolske šiandien veikia, Marijos Rudenko etnografijos ir liaudies meno muziejus, kurio pagrindą sudaro meistrės karpiniai, kiti kūriniai, asmeniniai Marijos Rudenko daiktai ir gausi biblioteka, kurioje yra ir mūsų šviesios atminties popieriaus karpinių meistrės Julijos Daniliauskienės išleistos knygos. Dabar biblioteka pasipildė keliomis Lietuvos meistrų knygomis. Jau minėta Marija Gociuliak, dabar vadovaujanti Marijos Rudenko muziejui, širdingai padėkojo už dovanotas knygas. Jai dvigubai džiugu matyti kolegas iš Lietuvos, nes jos darbai 1989 m. buvo eksponuoti pirmojoje pasaulinėje karpinių parodoje Vilniuje.

Kaip pasakė pagrindinė renginio organizatorė, Mogiliov – Podolsko liaudies kūrybos namų direktorė, karpinių meistrė Oksana Gorodickaja, vien tik meistrų iniciatyva toks renginys nebūtų įvykęs. Apie karpinių ,,vytinankos “ svarbą suvokia visų lygių valstybės ir savivaldos, kultūros įstaigų vadovai. Tas kas identifikuoja tautą, išskiria ją kitų kultūrų margumyne, neturi būti pamiršta, identiteto puoselėjimas atidėtas vėlesniam, pokriziniam laikotarpiui. Apie tai kaip Ukrainoje žiūrima į liaudies meną byloją ir tai, kad 50 procentų sąskrydžio dalyvių yra profesionalūs dailininkai, ir dalis jų priklauso Ukrainos dailininkų sąjungai ir tuo pat metu yra Ukrainos tautodailininkų sąjungos nariai – Ukrainoje didysis menas nesibodi liaudies meno. Taip profesionalūs dailininkai įneša į liaudies meną profesionalumo, o iš liaudies, kaip iš šaltinio semiasi kūrybinių jėgų.

Dar kartą ačiū organizatoriams, pakvietusiems lietuvius į tokią nepamirštamą kūrybos šventę. Norisi tikėtis, kad netruks prabėgti trys metai, kai vėl šaukliai pakvies mus į naują sąskrydį, o kolegoms palinkėti ryžto ir sėkmės puoselėjant ukrainiečių liaudies meną, nes be tradicijos nėra tautos, be vakar dienos nėra šiandienos, be šiandienos nebus rytojaus.

REKVIZITAI

LTS VILNIAUS BENDRIJA


Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


MENO KŪRĖJŲ BENDRIJA


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

KUR MES ESAME


Vytenio g. 13 Vilnius
Tel.2339509  Mob. 869936016
Pirmininke Ramute Kraujaliene

KONTAKTAI