Featured

Lietuvos rinkos dalyvių požiūris į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų sukurtus darbus

Baigtas Vilniaus krašto tautodailininkų - meno kūrėjų bendrijos užsakomasis projektas, tyrimas tema „Lietuvos rinkos dalyvių požiūris į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų sukurtus darbus“. Projekto vykdytojas Vilniaus kolegijos Verslo vadybos fakultetas.  Atliktas  kiekybinis tyrimas, siekiant išsiaiškinti Lietuvos rinkos dalyvių požiūrį į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų sukurtus produktus.Tyrimo populiacija – Lietuvos smulkios ir vidutinės įmonės, atstovaujamos atsakingų darbuotojų už įmonės reprezentaciją.
Atliktas kokybinis tyrimas – interviu su tautinio paveldo atstovais, siekiant apibrėžti galimas organizacijų ir tautinio paveldo meistrų bendradarbiavimo galimybes.

Dėkojame mūsų partneriams Vilniaus kolegijai už puikų ir naudingą projekto tyrimą. Dėkui projekto moderatoriams: dėstytojai Birutei Vaitienei, Egidijui Grigūnui, Laimutei Fedosejevai už sudarytą galimybę įvertinti, diskutuoti, teikti pasiūlymus liaudies meno ir  tautinio paveldo problemoms ir veikloms tobulinti. 
Pridedama tyrimo medžiaga buvo išdiskutuota ir pristatyta Lietuvos kultūros tarybai bei Lietuvos etninės globos tarybai.  Kviečiame susipažinti visus kolegas, bei visuomenės narius prijaučiančius tautodailės ir tautinio paveldo puoselėtojams.

Lietuvos rinkos dalyvių požiūris į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų sukurtus produktus.

Tautinio paveldo kūrėjų ir verslo dovanų rinkos dalyvių sinergijos galimybės.

Vieša diskusija „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“

Vieša diskusija „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“

Vilniaus kolegijos Verslo vadybos fakulteto Reklamos ir komunikacijos katedros dėstytojų komanda pagal Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų asociacijos užsakymą  2024 metais atliko kiekybinį tyrimą „Lietuvos rinkos dalyvių požiūris į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų sukurtus produktus“, kurio tikslas buvo – ištirti rinkoje veikiančių kompanijų ir organizacijų požiūrį į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų dirbinius, įvertinant verslo dovanų pirkimo elgseną organizacijoje.
Gauti duomenys pareikalavo patikslinimo, todėl papildomai buvo organizuotas kokybinis tyrimas, kad ištirti suinteresuotų rinkos dalyvių (tautinio paveldo produktų meistrų, verslo dovanų verslo atstovų, valstybės ir asocijuotų institucijų atstovų) požiūrį į liaudies meną ir tautinio paveldo meistrų produktus, bendradarbiavimo galimybes. Diskusija vyko dvejose  sutelktosiose grupėse.
Sutekltųjų grupių diskusijos metu iškilo nemažai problemų išėjusių už tyrimo problemų lauko: glaudesnio visų suinteresuotų pusių bendradarbiavimo poreikis; kokybiškos informacijos, viešųjų pirkimų organizavimo trukumai; sistemingo valdžios dėmesio tautiniam paveldui nebūvimas. Visų tyrimo dalyvių nuomonė: atliktą darbą, išgrynintas problemas  būtina viešinti, aptarti kartu su  sprendimus priimančiais žmonėmis.
Š.m. kovo 6 dieną Vilniaus kolegijos atsinaujinusiuose rūmuose (Vilnius, Studentų g. 39A, Studijų ir mokslo išteklių centras) vyko vieša diskusija „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“.  Diskusijoje dalyvavo LR Seimo Kultūros komiteto, Lietuvos Etninės kultūros globos tarybos, LR Žemės ūkio ministerijos  ES reikalų ir paramos politikos plėtros skyriaus,  savivaldybių, verslo, tautodailės ir tautinio paveldo meistrų atstovai.

Preliminari diskusijos programa:
13:00 – 13:15 – trumpas tyrimų rezultatų pristatymas
13:15 – 14:15 – diskusija „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“
14:15 – 14:30 – diskusijos apibendrinimas

            Diskusijos moderatorės: Birutė Vaitėnienė (VIKO),  Laimutė Fedosejeva (VIKO, VKTMKB).

Papildoma informacija:
L.Fedosejeva
+370 612 73309
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 
Diskusijos „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“ RAPORTAS

2025 kovo 6 dieną Vilniaus kolegijos Studijų ir mokslo išteklių centre vyko diskusija „Tautinio paveldo produktų kūrėjų spindesys ir skurdas“.

Featured

Sveikiname Renatą Rynkevičiūtę-Jančiauskienę

2025 m. gegužės 21 d., šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje vykusioje Tautinių bendrijų dienos minėjimo šventėje, kurią organizavo Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Renatai Rynkevičiūtei-Jančiauskienei, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narei, tautodailininkei, asociacijos „Verbų aristokratija“ steigėjai ir pirmininkei – buvo įteiktas Tautinių mažumų departamento sidabrinis garbės ženklas „Už nuopelnus“ – už ilgametį indėlį į Lietuvos tautinių mažumų kultūros stiprinimą, Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijų išsaugojimą ir tęstinumą, šio paveldo perdavimą jaunajai kartai, taip pat už aktyvią visuomeninę ir švietėjišką veiklą.

Daugiau

Paraiška Unesco

Dalinamės labai laukta žinia. Dvi Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių paraiškos pateiktos UNESCO. Didžiuojamės Vilniaus verbų rišėjomis, ši naujiena, prieš Šventas Velykas yra didžiausia dovana ir įvertinimas. Lauksime tarptautinio UNESCO pripažinimo. Sulauksime, nes viskas tikra, išlaikyta, puoselėjama. 

 

 

Siuvinėtojų stovykla Molėtuose

     Molėtų krašte vis sistemingiau puoselėjamas siuvinėjimas – senasis lietuvių nematerialaus kultūros paveldo amatas, kai kūrybos procese atrandamos siuvinėjimo paslaptys ir sukuriami unikalūs įvairios paskirties darbai.


      Besibaigiant 2023 m. tradicinio siuvinėjimo stovyklai „Žaliasis laumžirgis“ nuspręsta, kad XXVI-oji stovykla bus skirta „terbai“ – maišeliui, krepšiui – siuvinys tapo aktualus išaugus susirūpinimui dėl plastiko poveikio aplinkai, kai aktyviai skatinamas ekologiškumas ir tvarumas – kilo poreikis praktiškai atliepti šių dienų lūkesčius ir turėti savo rankomis pasiūtą ir dekoruotą originalų, kasdieniniame gyvenime naudojamą lengvai prižiūrimą medžiaginį aksesuarą, be kurio neapsieinama nė vienuose namuose. Iš didelio buityje naudojamų maišelių pasirinkimo tradicinio siuvinėjimo stovyklai pasirinkta duonai nešti, laikyti ar dovanoti skirta „terba“. Nes duona – svarbiausias maistas, lydintis žmogų nuo lopšio iki karsto, nes su duona vis dar tradiciškai sutinkame garbingą svečią, nes ne taip seniai šeimininkė savo duonos nešdavosi į svečius ir parsinešdavo kaimynės duonos, nes namuose likę vaikai buvo apdalijami duona – „kiškio pyragu“, nes elgetos duoną dėdavo į atskirą, duonai skirtą krepšį, nes net „Lietuvių k. žodyne“ yra Alantoje užrašytas posakis „Seniau valgydavo iš aruodo, o dabar iš terbos (juok. iš parduotuvės) Aln.“

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
Saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

Vytenio g. 13, Vilnius LT-03112, Lietuva.

Pirmininkė Ramutė Kraujalienė
ramute.kraujaliene(eta)gmail.com

Tel. 2 339 509 Mob. 8 699 36 016